Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs

Lekcija par ergonomikas pamatnoteikumiem mūsdienu viedierīču lietošanā
Ilze Ceple
04.12.2017

25. oktobrī Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā viesojās skolēni no Mārupes pamatskolas, kas skolēnu rudens brīvlaika ietvaros apmeklēja veselības veicināšanas nometni. Ciemojoties Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā, nometnes dalībnieki devās nelielā ekskursijā Latvijas Universitātes Dabas mājā, kā arī piedalījās lekcijā “Dators, planšete un telefons”, kuras ietvaros apguva ergonomikas pamatnoteikumus, darbojoties ar mūsdienu viedierīcēm.

No 23. līdz 27. oktobrim Mārupes pamatskolā noritēja veselības veicināšanas nometne, kuras mērķis bija mainīt bērnu paradumus attiecībā uz viņu veselību, nodrošināt iespēju saturīgi un lietderīgi pavadīt brīvo laiku un sekmēt vispusīgu bērnu un jauniešu attīstību, veicinot jaunu zināšanu un prasmju apguvi ar veselību saistītos jautājumos. Nometnes ietvaros 30 bērni vecumā no 7-15 gadiem viesojās arī Latvijas Universitātes Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā, kur piedalījās lekcijā par ergonomikas pamatnoteikumiem, izmantojot datorus, planšetdatorus un mobilo telefonus.

Lekcijas ”Dators, planšete un telefons” sākumā dalībnieki tika iesaistīti diskusijā par datora un telefona lietošanas paradumiem, kur skolēni stāstīja, cik bieži lieto datoru un mobilos telefonus un ka dažkārt no ilgstošas telefona lietošanas novēro acu nogurumu un sāpes sprandas rajonā. Skolēniem tika izstāstīts, ka ilgstoša tuvuma darba veikšana (tai skaitā telefona lietošana) rada lielu slodzi acs muskuļiem un ka līdzīgi kā ar citām muskuļu sistēmām, arī acs muskuļiem ir nepieciešams sniegt atpūtu. Pārliecināties par tuvuma darba radīto slodzi acs muskuļiem, nometnes dalībnieki varēja paši, mēģinot ilgstoši noturēt skaidru attēlu, skatoties uz savu pirkstu vai pildspalvu tuvumā. Pēc tam dalībniekiem tika izstāstīts, kādā režīmā būtu jāizmanto telefons un dators un kā būtu pareizi atpūtināt acis.

Lekcijas turpinājumā tika apskatīts, kā telefona, datora un planšetdatora lietošanas paradumi rada slodzi mugurai, kā būtu pareizi jāsēž pie datora galda, jānovieto planšete un jātur telefons, lai samazinātu nogurumu un diskomfortu. Nometnes dalībniekiem tika dots uzdevums, apskatot dažādus attēlus ar cilvēka sēdēšanas paradumiem pie datora, novērtēt, kas ir nepareizi un kā šie paradumi var ietekmēt vispārējo pašsajūtu. Skolēni tika informēti, ka nepareizi telefona lietošanas paradumi ne tikai veicina nogurumu un rada muguras sāpes, bet ilgtermiņā var bojāt arī stāju.

Noslēgumā nometnes dalībnieki tika aicināti pievērst uzmanību savai redzei un ziņot saviem vecākiem, skolotājiem vai tuviniekiem, ja šķiet, ka redze pasliktinājusies, novērojama dubultošanās vai ir grūtības veikt dažādus ar redzi saistītus uzdevumus. Tādos gadījumos būtu nepieciešams doties pie redzes speciālista, kas izvērtētu problēmas cēloņus un, iespējams, izrakstītu arī redzes korekcijas līdzekli.

Visas lekcijas laikā skolēni aktīvi iesaistījās diskusijās par to, kā būtu pareizi jālieto dažādas viedierīces, kā arī uzdeva jautājumus par savu vecāku slodzi darbā ar datoru un kā palīdzēt mammām un tētiem samazināt nogurumu, kas rodas no ilgstošas strādāšanas pie datora. Izmantojot savus mobilos telefonus, skolēni fotografēja lekcijā demonstrētos attēlus un solīja, ka mācīs arī savus vecākus pareizi strādāt pie datora.