Galvenie pētniecības virzieni

Latvijā redzes procesus gan no fizikālās un bioloģiskās, gan neiroloģiskās un kognitīvās puses pēta LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā. 

 

Volumetriskais ekrāns un redzes sistēmas funkcionalitāte

Sadarbībā ar privāto uzņēmumu SIA „LightSpace Technologies” Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā pēta redzes sistēmas funkcionalitāti cilvēkiem darbojoties ar informācijas vizualizācijas inovāciju – Latvijā izstrādātu volumetrisko 3D ekrānu. Sadarbība ar industrijas pārstāvi ir sākusies LU Efektīvās sadarbības projekta ietvaros 2017. gadā. Tā kā līdz šim pasaulē nebija veikti līdzīgi pētījumi, Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas zinātnieku komanda izstrādāja metodes dziļuma sajūtas, acs fokusēšanas un darba spēju novērtēšanai darbā ar daudzplakņu volumetrisko ekrānu. Pētījumā noskaidroja, kādas priekšrocības dziļuma uztverē, redzes funkcijās un darba efektivitātē sniedz volumetriskā ekrāna izmantošana, salīdzinot ar ikdienā izmantojamiem 2D ekrāniem, kā arī noteica specifisku lietotāju redzes uztveres īpatnības. Sadarbība starp nodaļu un privāto uzņēmumu turpinās, un pētījumā izstrādātās metodes tiek pielāgotas redzes sistēmas atbilžu izpētei portatīvajam 3D ekrānam – uzņēmuma jaunajam produktam. 

Redzes ergonomika

2017. gadā tika izveidots Redzes ergonomikas kabinets un radīta vide, kurā tiek nodrošināti kvalitatīvi redzes aprūpes pakalpojumi, izstrādātas jaunas diagnostikas metodes, lai palīdzētu atrast risinājumus cilvēku redzes traucējumiem un diskomfortam, kas rodas no darba specifikas.  Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā padziļināti novērtē un pēta cilvēka redzes funkcijas, izmantojot Baltijā vēl nebijušas iekārtas – acs dinamiskās akomodācijas novērtēšanas ierīci, tīklenes pigmenta optiskā biezuma noteikšanas ierīci, gaismas izkliedes noteikšanas ierīci, asaru kvalitātes novērtēšanas iekārtu, asaru osmolaritātes iekārtu, ergonomisko galdu un digitālā spraugas lampu.  Tiek veikti detalizēti acs akomodācijas pētījumi ar ekscentriskās fotorefraktometrijas metodi, kas ļauj pētīt redzes slodzi pie dažāda veida stimuliem un darba attālumiem. Iegūtie mērījumi ļauj izprast acs fokusēšanās mehānismu laikā, vizualizēt akomodācijas mikrofluktuācijas un nomērīt katra cilvēka individuālo akomodācijas atbildes atpalikšanu. Paralēli notiek arī asaru kvalitātes un kvantitātes novērtēšanas pētījumi.

Krāsu redzes pētījumi

Aptuveni 8 % no cilvēku populācijas tiek konstatēts krāsu redzes deficīts, kas izpaužas kā grūtības savstarpēji izšķirt krāsainus objektus. Krāsu redzes pārbaudes ir vitāli svarīgas tādu profesiju pārstāvjiem kā lidmašīnu piloti, ķirurgi, elektriķi, fotogrāfi, dizaineri u.c.  Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā ir iespējams diagnosticēt iedzimtus un dzīves laikā iegūtu krāsu redzes deficītu, izmantojot gan sertificētus, gan Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas darbinieku izveidotos krāsu redzes testus. Krāsu redzi Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā var diagnosticēt ar anomaloskopa, HRR, D15, CCT un CAD krāsu redzes testiem. Izmantojot Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā pieejamos testus, var konstatēt ne tikai krāsu redzes deficīta veidu un izteiktību, bet arī monitorēt hromatiskās jutības izmaiņas dzīves laikā, kam ir nozīme zinātnē un arī optometristu un acu ārstu praksēs. Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā, apvienojot zināšanas kolorimetrijā, psihofizikā un redzes uztverē, tiek veidoti krāsu redzes testi un ar redzes uztveri saistīti pētījumi. 

Klīniskās optometrijas pētījumi

Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā tiek veikti vadošie redzes zinātnes pētījumi Latvijā, kas iedziļinās, kā dažādi optiskās korekcijas veidi, redzes stimulu parametri, apgaismojums un citi būtiski faktori ietekmē acs akomodācijas un verģences sistēmu. Tiek veikti arī redzes noguruma un diskomforta pētījumi, lai noteiktu, kas ietekmē redzes komfortu, subjektīvās sūdzības un dzīves kvalitāti. Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā pētnieki ir izstrādājuši un veikuši vienu no lielākajiem Eiropas mēroga skolas vecuma bērnu redzes skrīningiem, kura ietvaros tika pārbaudīta vairāk nekā 11 000 skolēnu redze. Katru gadu sadarbība ar Latvijas skolām turpinās un tiek papildināta datu bāze par Latvijas skolēnu redzes funkcijām.Nodaļā tiek veikti arī sausās acs sindroma pētījumi, izmantojot tādas jaunākās mērījumu iespējas kā asaru osmolaritātes noteikšana, asaru lipīdu slāņa novērtēšanu un citas.Katru gadu tiek izstrādāti noslēguma darbi, kuri tiek organizēti sadarbībā ar vadošajiem nozares optikas uzņēmumiem. Laboratoriju tehniskais nodrošinājums ir augstā līmenī, kas ļauj veikt konkurētspējīgus zinātniskos pētījumus. Optometrijas un redzes zinātnes nodaļas pētījumu atradnes, secinājumi un izrietošie profesionālie ieteikumi tiek pasniegti tālākizglītības kursos, kuri ir paredzēti praktizējošiem optometristiem un oftalmologiem. 

Acu kustību pētījumi

Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā ir pieejamas piecas acu kustību pieraksta iekārtas, kas sniedz iespēju gan iegūt augstas precizitātes acu kustību pierakstu smalku acu kustību analīzei, gan, izmantojot iekārtās iestrādāto galvas kustību analīzi, nodrošināt pēc iespējas dabīgākus pētījuma apstākļus. Ar iekārtu palīdzību iespējams gūt informāciju par cilvēka redzes sistēmas darbību un redzes uzmanības procesu norisi.  Optometrijas un redzes zinātnes nodaļā tiek izstrādāti pētījumi par vizuālās informācijas grupēšanas procesiem, lasīšanas acu kustību analīzi, verģences acu kustībām, sporta redzi u.c. Liela daļa pētījumu tiek izstrādāti sadarbībā ar dažādām Latvijas augstskolām un organizācijām, piemēram, militārās kamuflāžas efektivitātes izpēte (Zemessardzes zinātnes, pētniecības un inovāciju centrs), acu kustību analīze Latvijas interneta ziņu portālu apskatē (Rīgas Stradiņa universitāte). Sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem acu kustību iekārtas tiek izmantotas arī mākslas darbu veidošanā, kas pieejami apskatei gan Latvijas, gan ārzemju mākslas izstādēs.